Ana içeriğe atla

Covid-19 Antikor Testleriyle İlgili Bilmemiz Gerekenler

Covid 19 antikor testleriyle ilgili bilmeniz gereken her şey

Yeni tip koronavirüsün yol açtığı Covid 19 pandemisi sonucu, hastalığı geçiren ve geçirmeyen birçok kişi bağışıklık kazanıp kazanmadığını merak ediyor. Bununla birlikte, pek çok işyeri de çalışanlarının bağışıklık oranlarını tespit ederek, normal çalışma hayatına dönüş adımlarını ona göre belirliyor. Tüm bunlar, antikor testlerinin önemini ortaya koyuyor.
Sağlık problemi olmaksızın herkes test yaptırabilir

Geçtiğimiz günler içerisinde Sağlık Bakanlığı’nın verdiği izinle artık talep eden kurum ve kişiler SARS CoV 2 antikor testlerini yapabilir. Kullanımı kolaydır ve herkes uygulayabilir. 10 dakika gibi kısa bir zamanda Labaratuvar ve ek cihaz gibi gereksinimlere ihtiyaç olmadan sonuç alınabilir.

Avrupa Standartlarına Uygunluk (CE) belgesi bulunan güvenilirliği ve duyarlılığı son derece yüksek olan antikor testi (rapid test) ile daha önce bu virüsle karşılaşıp karşılaşmadığınızı öğrenebileceksiniz.

Antikor testleri virüse karşı en önemli enstrümandır

Tüm antikor testlerinin performansı duyarlılık ve özgüllük oranlarına göre değerlendirilmektedir. Çalıştığımız antikor testlerinin özgüllüğü ise %90 üzerindedir. Bu da yapılan testin “doğru negatiflik” oranını gösterir. Tüm bu değerler testin yapıldığı kişi sayısının artması ile doğru orantılı olarak artar. Geliştirilen bu yeni testlerin güvenilirlik açısından yüksek duyarlılığa ve özgüllüğe sahip olduğu açıktır.
Sonuçlar çok kısa bir sürede çıkabiliyor

Antikor testi, Covid 19’a yol açan SARS CoV- 2 virüsüne karşı vücudun bağışıklık sisteminin oluşturduğu total IgG ve IgM tipi antikorları ölçmektedir. Yani bu hastalığa karşı bağışıklık olup olmadığını gösteren bir testtir. Boğaz ya da burundan örnek alınarak yapılan testten farklıdır, iki-üç damla kan alınarak çalışılmaktadır. Testin çalışılması yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir.
Bu test antijen testleriyle karıştırılmamalı

Antikor testleri kişinin daha önce enfeksiyonu geçirip geçirmediğini ve virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanılmadığını tanımlamaya yöneliktir. Kişinin test yapıldığı anda hasta olup olmadığına dair kesin bilgi Covid-19 RT-PCR Tanı Testi ile doktor yorumuyla verilmektedir. Bu testide bünyemizde yapmaktayız. “Sağlık Pasaportu” tabir edilen ve Yurtdışı giriş-çıkışları için bu teste ihtiyacınız vardır. Anlaşmalı olduğumuz Hastanelerde bu testi yapıp tarafınıza iletmekteyiz.
COVID-19 Antikor Test Kiti Kullanım Alanları

Antikor testlerin pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. Testlere en yüksek talep çok çalışanlı işyerlerinde, Sahada çalışan elemanları çok olan işletmelerde, Büyük fabrikalar, bankalar, okullar, zincir markalar, restoranlar, AVM’ler, askeri birliklerde, lojistik firmalarda kullanılabilir. Yakın temasın fazlaca olduğu sektörlerde, Birçok firma bu test ile çalışanlarına hızlı tarama testleri uygulayabilir. Salgın sürecinde pozitif çıkan kişilerin diğerlerinden izole edilmesi ve bulaş riskinin önüne geçilmesi açısından hızlı tarama test kiti büyük önem taşımaktadır. Örneğin antikor testi yapılarak enfeksiyonu ağır seyretme riski taşıyan bireyler korunabilir veya antikor testi pozitif çalışanlar ile faz 1 süresi tamamlanabilir. Ayrıca ileri yaş ve kronik hastalıkları olan aile bireylerini pandemi süreci boyunca görememiş kişiler de test ile bağışıklık durumlarını öğrenerek sevdikleri için risk taşıyıp taşımadıklarını görmek isteyebilmektedir.

Kontrol süresi

Normal şartlar dahilinde; ofis, masa başı, teması az olan kişilerin 15 günde bir antikor testini yapmasında fayda vardır.
Sahada çalışan, yüksek riskli ortamlarda bulunan kişilerin 5 – 10 gün aralıklarla test yapması tavsiye edilmektedir.

Plazma tedavisine çok önemli bir katkı sağlıyor

Tarama testlerinin bir diğer önemli faydası da bağışıklığı olan bireylerin, koşulları sağlamaları durumunda, sevdikleri ya da antikor ihtiyacı olan ağır hastalar için konvelesan (iyileşmiş) plazma vererek, tedaviye katkıda bulunabilmeleridir. Konvelesan plazma, Covid 19 enfeksiyonunun tedavisinde geçerliliği kabul edilen önemli yaklaşımlardan biridir.

(Memorial hastanesi enfeksiyon hastalıkları doktorlarınca belirtilen bilgiler doğrultusunda hazırlanmıştır.)

SMA Tarama Sistemi ile Hastalığı Kontrol Altına Alın

SMA Tarama Sistemi ile Hastalığı Kontrol Altına Alın! Realtime PCR tabanlı taşıyıcı tarama sistemi sayesinde yeni evlenecek çiftler için SMA taraması yapılarak taşıyıcı bireylerin prenatal tanıya dayalı gebeliğe yönelmesi amaçlanmaktadır. Taşıyıcı tarama testi sayesinde hastalığın önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

COViD-19 PCR ve COViD-19 Antikor Testleri Arasındaki Farkı Biliyor musunuz?

RT- PCR ile Antikor arasında merak edilenler SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu Covid -19 tanısı, ateş, baş ağrısı, öksürük, koku ve tat almada bozukluk, yorgunluk, halsizlik, vücut ağrıları gibi bazı semptomlar ve muayene bulguları yanında, röntgen bulguları, Covid-19 PCR , Covid-19 antikorları ve diğer laboratuvar testleriyle konulmaktadır. Covid-19 Hastalığına yönelik laboratuvar testleri, direkt virüsü tespit etmek için yapılabildiği gibi, vücudun virüse karşı oluşturduğu spesifik antikorların gösterilmesi ile de yapılabilir; Virüsün kendisini (viral ribonükleik asit [RNA]) tespit eden PCR TESTİ Vücudun virüse verdiği cevabı (serolojik antikorlar) tespit eden ANTİKOR TESTİ PCR testi nedir? Test için öncelikle hastanın burnundan ve boğazından özel çubuklarla sürüntü yöntemi ile örnek alınır. Alınan sürüntü örnekleri virüs taşıma ortamı olarak da bilinen özel sıvılar içerisinde testin yapılacağı laboratuvara ulaştırılır. Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemi kullanılarak, nüklei